Dzień dobry, jestem erytrytol, poznajmy się.

Nie będziemy się rozpisywać o tym, jak ważna jest właściwa dieta. Czemu? Bo lekarze, książki, gazety, Internet zasypują nas tymi informacjami. Chciałybyśmy po trosze pokazać Wam jak taka dieta wygląda u nas, na co stawiamy przygotowując nasze posiłki, czego nie brakuje nam na co dzień i co jest dla nas ważne. Dzisiaj „na tapetę” bierzemy cukier- tak zwykły biały cukier, o którym mówi się „biała śmierć”. Nie bez przyczyny medycyna podkreśla, że należy go ograniczyć do minimum, a najlepiej zniwelować do zera. Dlaczego? Otóż nadmiar sacharozy powoduje liczne problemy zdrowotne:  czujemy się bardziej senni, spowolniona jest praca mózgu, stopniowo tracimy zdolność zapamiętywania, zwiększa się masa naszego ciała. Przy prawidłowej diecie odpowiedniej ilości cukru dostarczą nam owoce i warzywa. A co ze słodką herbatką? Żaden problem- przerzucamy się na miodek 🙂 Zapytacie: a co z kawusią? Na to też mamy rozwiązanie- erytrytol. Produkt, który na dobre zagościł w naszych domach.

Co to takiego? To organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi polihydroksylowych, spotykany również pod nazwą erytryt lub jako symbol E968. Naturalnie występuję w niewielkich ilościach w gruszkach, melonach czy winogronie, czerwonym winie, owocach morza. Na skalę światową otrzymywany jest w drodze fermentacji glukozy przez różne gatunki drożdży. Nie jest wchłaniany przez organizm człowieka, w niezmienionej formie zostaje wydalony z organizmu.

Jak wygląda? Jak zwykły biały cukier, tylko niezwykle drobny.

Jakie ma właściwości? Przede wszystkim bardzo niską kaloryczność, może być stosowany przez cukrzyków, nie powoduje wzdęć, biegunki czy próchnicy, nie podrażnia jelit.

Do czego używamy? Tak naprawdę do wszystkiego zamiast cukru- do kawy herbaty, wypieków.  Z białym cukrem pożegnałam się na dobre.

Czy smakuje jak cukier? Tak, z tym, że jest mniej słodki niż cukier. To idealny produkt dla osób, które chcą ograniczyć ilość białego cukru, ale „mózg” nie może zaakceptować faktu, że nie sypiemy łyżeczki białego kryształu do szklanki 🙂

Gdzie kupicie? Praktycznie w każdym markecie, a już na pewno w sklepach ze zdrową żywnością.

Ile kosztuje? No cóż, niestety jest droższy niż biały cukier. Cena za 500g to około 15 zł, jednakże na promocjach można go upolować za niecałe 10 zł. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *